Co to jest świńska grypa i jak się objawia?

Świńska grypa (the pig flu, swine influenza) jest chorobą wywołaną wirusem grypy typu A (H1N1),  występującym wśród świń domowych i innych zwierząt z rodziny świniowatych. Generalnie, wirus ten nie powinien mieć możliwości rozpowszechniania się wśród ludzi, jednak dzięki jego zdolnościom do mutacji, nastąpiło już blisko 2000 zarażeń, a na świecie istnieje zagrożenie pandemią świńskiej grypy.
Objawy świńskiej grypy są łudząco podobne do objawów zwykłej, ludzkiej grypy: gorączka, kaszel, bół gardła, ból głowy, bóle mięśni, dreszcze i uczucie ogólnego rozbicia. Może wystąpić także biegunka oraz wymioty.
Świńska grypa rozprzestrzenia się drogą kropelkową, przez kontakt z chorym człowiekiem lub chorym zwierzęciem. Wirus może przenosić się ze zwierzęcia na zwierzę, ze zwierzęcia na człowieka, z człowieka na człowieka oraz z człowieka na zwierzę. Nie można zarazić się tą chorobą jedząc wieprzowinę, tym bardziej jeśli jest ona prawidłowo przyrządzona oraz poddana obróbce termicznej. Osoba zarażona jest w stanie zarażać kolejne osoby nawet na jeden dzień przed wystąpieniem pierwszych objawów, tzn. jeszcze zanim zorientuje się, że sama jest chora.
Niestety szczepionki przeciwko ludzkiej grypie nie chronią przed odmianą świńską, natomiast szczepienia stricte przeciwko świńskiej grypie jeszcze nie wynaleziono.

W związku ze stwierdzonymi przypadkami wystąpienia choroby u ludzi w Stanach Zjednoczonych i w Meksyku, Główny Inspektorat Sanitarny zaleca wyjeżdżającym za granicę: stosowanie się do zaleceń miejscowej służby zdrowia, unikanie kontaktu z osobami, u których występują objawy grypopodobne, pozostanie w domu w przypadku wystąpienia u siebie podobnych objawów, zakrywanie ust i nosa chusteczką podczas kaszlu i kichania, częste mycie rąk z użyciem wody i mydła, unikanie dotykania rękami oczu, nosa i ust; natomiast osobom wracającym do kraju niezwłoczny kontakt z lekarzem w przypadku wystąpienia ww. objawów chorobowych oraz poinformowanie go o pobycie w rejonie występowania wirusa świńskiej grypy.


 1. Zuza
  grudzień 19th, 2009 at 18:20 | #1

  pierwszy raz przechodze tak silna grype.. bole w klatce piersiowej, goraczka, ktorej nie moge zbic.. nie chce panikowac a jednak boje sie ze to a/h1n1..

 2. ann
  grudzień 19th, 2009 at 22:41 | #2

  @Zuza

  Zuza, mam pytanie byłaś u lekarza? ja mam podobne objawy, ale lekarz powiedział mi, ze to nie jest( A h1n1)…

 3. Andrzej Leszewicz
  styczeń 9th, 2010 at 10:41 | #3

  mam 69 lat i na grype nie chorowalem. Natomiast w sowim dosc dlugim zyeciu stykalem sie z epidemiami grypy -np. w internacie w szkole sredniej. Wowczas lekarz szkolny wysylal mnie do apteki polekarstwa dla chorych, bo lekcji nie bylo. Nie pamietam jakiej zimy to bylo, ale posadzam lata 1957 - 1959, ale sporo ludzi w Polsce zmarlo, bo przebieg grypy byl ciezki. Obecna histeria zwiazana ze swinska grypa mnie smieszy. Dziennikarze zeruja na naiwnosci ludzkiej irobia sensacje z kazdego zgonu, a zgony sa glownie na skutek powiklan pogrypowych (zapalenie pluc lub sepsa, czasami inne stany chorobowe). To brak etyki dziennikarskiej ludzi, ktorzy sie mienia dziennikarzami, a reprezentuja zerowy poziom dziennikarskich warsztatow. Najlepiej stanac w telewizji przed kamera z gromada gapiow, jakich udalo sie zgromadzic i glupawo pytac, no i co? no i co? i posulac na wizje glupawe wymuszone odpowiedzi, z ktorych nic madrego nnie wynika. I dalej no i co? no i co?
  Prawda, ze to idiotyczne, a poziom dziennikarstwa siegnal rynsztoka.
  Nie dajmy sie zwariowac i wylaczajnmy w takich sytuacjach telewoizor, bo niedouczeni dziennikarze robia z nas “glupi szary motloch”.
  dajmy temu odpor i zacznijmy byc cywilizowanym narodem.

  Pozdrawiam
  Andre

 4. Izulenka81
  styczeń 14th, 2010 at 02:45 | #4

  Witam Serdecznie
  Mam pytanie do ekspertów i lekarzy

  Mieszkam w GB i mam 21miesiecznego syna dostalam zawiadomienie o szczepionce na świńską grype lecz bardzo sie boje w zwiazku z tym jakie mogą być konsekwencje po pobraniu takiej szczepionki dla dziecka?
  Prosze o Pomoc czy ta szczepionka jest bezpieczna?
  Dziekuje i pozdrawiam

 5. styczeń 24th, 2010 at 01:14 | #5

  Jak zwykle.Powiedział swego czasu Szef Rządu. Światu jest potrzebny porządny kryzys.Już nie wojna ale kryzys.Co to oznacza.Kryzys zaplanowany sterowany.Nie dotknie on w najmniejszym stopniu tych,którzy go zaplanowali.Przyniesie on skutki planunjącym.

 6. styczeń 24th, 2010 at 01:23 | #6

  Mieskam i pracuję w UK. Może kiedyś dopadły mnie te virusy,ale ja tego nie zauważyłem.Wielkie farmaceutyczne korporacje chciały by chociaż małej epidemii. Ale ludzie są mądrzy i chorobę zwalczają pozytywnym myśleniem.I to jest cały sukces człowieka.

 7. styczeń 24th, 2010 at 01:38 | #7

  Zachowując normalną higienę i słuchając głosu swojego organizmu człowiek jest w stanie obronić się przed wszelkimi atakami chorób i stresogennymi czynnikami.Tylko myślenie ma potężną przyszłość.Pomaga w tym też modlitwa.

 8. Secret
  luty 8th, 2010 at 12:14 | #8

  ta Cala swinska Grypa to jeden wielki spisek ludzie nie szczepcie sie anie nie dajcie sie szczepic waszym dzieciom poniewaz to nie grypa jest choroba lecz szczepionka [dawidicke.pl] wpiszcie sobie w internet [swinska grypa konspiracja a przejzycie na oczy]

 9. marzec 13th, 2010 at 11:10 | #9

  ja mam swinska grype bo mam goraczke,bol miesni,dreszcze,zimno mi,bol glowy i wymiotuje czasmi.

 10. maj 20th, 2010 at 03:42 | #10

  Świńska grypa (the pig flu, swine influenza) jest chorobą wywołaną wirusem grypy typu A (H1N1),  występującym wśród świń domowych i innych zwierząt z rodziny świniowatych. Generalnie, wirus ten nie powinien mieć możliwości rozpowszechniania się wśród ludzi, jednak dzięki jego zdolnościom do mutacji, nastąpiło już blisko 2000 zarażeń, a na świecie istnieje zagrożenie pandemią świńskiej grypy.Objawy świńskiej grypy są łudząco podobne do objawów zwykłej, ludzkiej grypy: gorączka, kaszel, bół gardła, ból głowy, bóle mięśni, dreszcze i uczucie ogólnego rozbicia. Może wystąpić także biegunka oraz wymioty.Świńska grypa rozprzestrzenia się drogą kropelkową, przez kontakt z chorym człowiekiem lub chorym zwierzęciem. Wirus może przenosić się ze zwierzęcia na zwierzę, ze zwierzęcia na człowieka, z człowieka na człowieka oraz z człowieka na zwierzę. Nie można zarazić się tą chorobą jedząc wieprzowinę, tym bardziej jeśli jest ona prawidłowo przyrządzona oraz poddana obróbce termicznej. Osoba zarażona jest w stanie zarażać kolejne osoby nawet na jeden dzień przed wystąpieniem pierwszych objawów, tzn. jeszcze zanim zorientuje się, że sama jest chora.Niestety szczepionki przeciwko ludzkiej grypie nie chronią przed odmianą świńską, natomiast szczepienia stricte przeciwko świńskiej grypie jeszcze nie wynaleziono.
  +1

 11. marcin121
  styczeń 11th, 2011 at 22:17 | #11

  andrzej :Zachowując normalną higienę i słuchając głosu swojego organizmu człowiek jest w stanie obronić się przed wszelkimi atakami chorób i stresogennymi czynnikami.Tylko myślenie ma potężną przyszłość.Pomaga w tym też modlitwa.

  Nikt jeszcze nie udowodnił że modlitwa może być pomocna w sprawach zdrowia człowieka.

 12. marcin121
  styczeń 11th, 2011 at 22:21 | #12

  •Wysoka Gorączka – jest najpowszechniejszym objawem wirusa. Temperatura w ciągu 3-5 dni od zarażenia może wzrosnąć do 39-41˚C. Objaw ten często mylony jest z przeziębieniem, jednak przebieg w przypadku grypy jest znaczenie gwałtowniejszy(nagły skok temperatury).
  •Dreszcze – Są objawem pochodnym od wysokiej gorączki.
  •Ból głowy – Jest jednym z pierwszych objawów, w miarę postępu choroby może rozwijać się również ból gałek ocznych, światłowstręt. W późniejszym stadium obniżenie sprawności psychoruchowej i senność.
  •Bóle mięśniowe, stawów, gardła – Ból gardła pojawia się we wczesnym stadium choroby, wraz z kaszlem suchym(z czasem przechodzącym w wilgotny).
  •Uczucie wyczerpania, brak apetytu – W Związku, z tym, że grypa atakuje cały organizm, odczuwa on przewlekłe zmęczenie i brak apetytu.

  ———————————————————————–
  to było o Grypie ludzkiej a to objawy swinskiej :

  gorączka, kaszel, bół gardła, ból głowy, bóle mięśni, dreszcze i uczucie ogólnego rozbicia. Może wystąpić także biegunka oraz wymioty.
  ——————————————————————-
  Każdy przynajmniej raz w życiu przeżył świnską grype …

 13. styczeń 15th, 2011 at 12:51 | #13

  moja 20 mies córka dwa dni temu miala temperature ok 38 dziś ma kaszel i katar mam w domu świnkę morsko i kota czy to może być świńska grypa? pomocy

 14. styczeń 15th, 2011 at 12:53 | #14

  @marcin121
  ja tez mam katar i kaszel ale nie bolą mnie kości

 15. styczeń 15th, 2011 at 14:38 | #15

  ja myśle że to jakaś kpina

 16. styczeń 15th, 2011 at 14:39 | #16

  nieznam się ale no wiecie

 17. ROBERT
  styczeń 18th, 2011 at 22:44 | #17

  Witam pracuje w zakładach mięsnych mam co dzień styczność z świniami przywiezionymi z ubojni,czuje się źle gardło bule mięśni czuję że mi kości łamie,czy można się zaraź w pracy w zakładach mięsnych?????

 18. wiesiek410
  styczeń 18th, 2011 at 23:33 | #18

  ta grypa jest nap

Strony komentarza
1 ... 6 7 8
 1. Brak jeszcze trackbacków